Jdi na obsah Jdi na menu
 


5. Rowenin portrét

1. 6. 2018

 

7. listopadu 1994, Bradavice, Skotsko

Od volby šampionů uplynul už týden a život v Bradavicích se vracel do normálu. Tedy víceméně. Přítomnost studentů z dalších čtyř škol způsobovala neobvyklé zpestření, nicméně v rámci možností se situace v Bradavicích zklidnila a dny opět získaly svou všednost.

O to víc byli studenti překvapeni, když týden po halloweenu dorazili k Velké síni a spatřili pětici členů Zodiaku u hlavního stolu. Kouzelníci si zabrali místa na jednom konci stolu a všech pět o něčem zaujatě diskutovalo.

Bylo časně ráno, takže síň byla poloprázdná. Jedinými přítomnými byly dvě profesorky a pětice vrahů. Studenti zůstali stát u dveří a se vstupem váhali. Několik jejich spolužáků, kteří ze svého místa neměli výhled do síně, se podrážděně začalo domáhat vstupu, ale když jim studenti stojící vepředu ustoupili a oni získali výhled na Velkou síň, strnuli a ke vstupu se neměli.

O deset minut později už se před síní tísnil hlouček více než čtyřiceti studentů. A přesně v té chvíli dorazil k Velké síni Albus Brumbál s Minervou McGonagallovou.

Co se tu děje? Proč nejdete dovnitř?“ Zajímala se okamžitě hlava nebelvírské koleje, když viděla studenty stojící před síní. Když jí však ustoupili a ona spatřila pětici vrahů, v očích se jí objevilo pochopení. „Ach.“

Brumbál si však z přítomnosti vrahů nic nedělal a poklidně vstoupil do síně. Když ho dvojice profesorek u hlavního stolu spatřila, obě vypadaly, že se jim ulevilo.

Brumbál dorazil k místu, kde skupina vrahů seděla, a zkoumavě si je prohlížel ve snaze určit, kdo je kdo. Po chvíli to však raději vzdal a rozhodl se na to jít jinak.

Leo.“ Oslovil Brumbál vůdce Zodiaku, ačkoli si nebyl jistý, který ze členů skupiny to byl.

Jedna z maskovaných postav zvedla hlavu. „Dobré ráno, profesore.“ Pozdravil vůdce Zodiaku Brumbála. „Máme to ale krásný den.“

Dobré ráno.“ Vrátil pozdrav Brumbál, který správně pochopil mladíkovu narážku. „Co vás k nám přivádí?“ Zajímal se vzápětí.

Máte snad něco proti naší přítomnosti?“ Ozvala se jedna ze členek skupiny.

To rozhodně ne, ale někteří studenti jsou z vás poněkud nesví.“

Leo rádoby překvapeně pohlédl ke vstupním dveřím, kde se tísnil hlouček studentů. Bylo to však jen pro efekt. On i ostatní o studentech věděli už od chvíle, kdy dorazili první z nich.

A pročpak?“ Zeptal se Brumbála. „My nekoušeme.“

Myslím, že by to mohlo mít něco společného s vaší pověstí.“ Nadhodil Brumbál, kterému došlo, že Leo své překvapení z přítomnosti studentů pouze hrál.

A jak byste to chtěl vyřešit?“ Zajímal se Leo. „Jako porotci turnaje se musíme čas od času objevit v Bradavicích. Takže i přestože nás samotné příliš netěší tu pobývat, jiná možnost není.“

Zdálo se, že Brumbál neví, co na to říct. V tu chvíli však k Velké síni dorazili studenti z Pantheonu se svou ředitelkou. Bradavičtí studenti jim ustoupili a ačkoli vypadala ředitelka Pantheonu lehce zaskočeně, nezastavila a pokračovala dál do síně. Její studenti ji poněkud váhavě následovali.

Dobré ráno.“ Pozdravila Lucrecie Talloni osazenstvo hlavního stolu, zatímco její studenti se usazovali na svém obvyklém místě u mrzimorského stolu. Téměř všichni z nich u toho zároveň bedlivě pozorovali členy Zodiaku.

Dobré ráno.“ Oplatila ženě pozdrav jedna ze členek Zodiaku. Ostatní členové skupinky ji vzápětí napodobili.

Brumbál několikrát zmateně přelétl pohledem mezi členy Zodiaku a ředitelkou Patheonu. Měl nepříjemný pocit, že mu něco uniká.

Kvůli zamyšlení přeslechl Leova slova a musel vůdce Zodiaku požádat, aby mu svou předchozí větu zopakoval.

Vypadá to, že pantheonští studenti s naší přítomností problém nemají, nevidím tedy důvod, proč by ho měli mít ti bradavičtí.“

To nebyla tak úplně pravda, protože bylo naprosto zřejmé, že více než polovina pantheonských studentů se cítí v přítomnosti vrahů poněkud nesvá, ale přesto všichni seděli u stolu a snídali.

Vidím.“ Přiznal nakonec porážku Brumbál a kývl na svou zástupkyni. Ta vzápětí pronesla ke studentům mačkajícím se u vstupu do síně několik vět a ti se pomalu začali trousit ke svým kolejním stolům.

***

Když členové Zodiaku o zhruba půl hodiny později opustili Velkou síň, zastoupili jim cestu dva duchové. Jeden z nich – mladá žena – členy Zodiaku vybídl, aby je následovali. Duchové pět čarodějů vedli skrz hrad a protáhli je také několika tajnými chodbami, až je nakonec dovedli před obraz postaršího kouzelníka.

Znáte heslo?“ Zeptal se muž v obraze.

Dřív než však pětice kouzelníků stihla cokoli navrhnout, duch ženy se naklonil k obrazu a tiše mu něco pošeptal. Vzápětí se plátno odklopilo a pěti členům Zodiaku se nabídl výhled na malou místnost, skrývající se za ním.

Helena z Havraspáru.“ Pronesl zničehonic Scorpio.

Věděla jsem, že je mi povědomá.“ Chytla se toho Aries. „Jen jsem si ji nemohla zařadit.“

Ale kdo je on?“ Zajímala se Virgo.

Odpověděla jí Aries. „Nevzpomenu si na jméno, ale studoval v Bradavicích ve stejné době jako my. Byl v Salazarově koleji.“

Jmenoval se Gabriel, pokud si to dobře pamatuji.“ Přispěl svou troškou Taurus. „Ale na příjmení si bohužel nevzpomenu.“

Leo, který mezitím zkoumal vstup do prostoru za obrazem, došel k názoru, že je bezpečné do místnosti vstoupit, a vybídl své přátele, aby ho následovali.

Vypadá to jako obyčejná místnost.“ Poznamenal Taurus, který vstoupil dovnitř jako poslední.

Obraz!“ Vykřikla zničehonic Virgo, avšak skupina kouzelníků už mohla jen sledovat, jak se obraz vrátil zpět na místo a odřízl jim cestu.

Myslíte, že je to past?“ Zajímal se Taurus.

Leo však zavrtěl hlavou. „Ne. Ačkoli je jisté, že někdo ty duchy poslal, aby nás sem přivedli.“

Otázkou je tedy kdo.“ Konstatovala Virgo.

Ve skutečnosti mám docela slušnou představu.“ Informoval ji Leo.

Vzhledem k tomu, že nás jsem přivedli jediní dva duchové v Bradavicích, kteří žili v době zakladatelů, tak se to vlastně docela nabízí.“ Přidala se Aries.

To je pravda.“ Souhlasil s ní Scorpio. „Otázkou tedy není kdo, ale spíš proč?“

Stejně brilantní jako před lety.“ Ozval se tichý komentář a vzápětí se v jednom z prázdných portrétů objevila pohledná tmavovlasá žena.

Všichni členové Zodiaku se za hlasem okamžitě otočili. Byl to však Scorpio, kdo ženu oslovil. „Roweno, rád tě zase vidím.“

Já vás taky.“ Konstatovala žena. „Ne, že bych tedy viděla nějak moc.“

Pětice čarodějů její poznámku vzala jako pobídku a všichni shodili kápě skrývající jejich tváře.

To je lepší.“ Usmála se Rowena z Havraspáru a zvědavě si pět mladých lidí před sebou prohlížela.

Vyrostli jste.“ Poznamenala věcně. „Jak už je to dlouho?“

Je listopad 1994.“ Odpověděl Scorpio.

Takže už je většině z vás patnáct.“ Konstatovala Rowena.

Technicky vzato ano. No, Aries a Taurusovi bude patnáct až v následujícím měsíci, ale my ostatní už jsme patnáctiny měli.“

Rowena pozvedla obočí. „Aries? Taurus?“

To je na dlouho.“

Rowena se rozesmála. „Jsem portrét, Lysandře. Já mám času dost.“

Je to zvláštní slyšet své jméno po tak dlouhé době.“ Poznamenal Scorpio zamyšleně. Vzápětí směrem k Rowenině portrétu dodal. „Teď mi říkají Scorpio.“

A co vy dva?“ Zeptala se Rowena zelenookého mladíka a dívky velmi podobné Lysandrovi. Ti ji vzápětí seznámili se svými novými názvy.

Potom Rowena položila otázku, kterou členové Zodiaku čekali už od začátku. „Co se stalo po tom, co jste se vrátili do své doby?“

Ačkoli tu otázku čekali od okamžiku, kdy se Rowena objevila v portrétu, ani jeden z nich na ni nebyl připraven. A především nevěděli, jestli chtějí Roweně vyprávět o svých životech po návratu z doby zakladatelů. Jestli ji chtějí seznámit s tím, jak se události vyvinuly.

Rowena mlčky pozorovala pětici mladých lidí před svým portrétem. Viděla jejich váhání. Ale také věděla, že nakonec jeden z nich promluví a dá jí odpověď na její otázku.

Zatímco čekala, vybavilo se jí, jak se s dětmi setkala poprvé.

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Jsem ráda že jsi zpátky

(Cassiopea, 11. 6. 2018 13:06)

Mágy chaosu a Stříbrný řád mám ze švech povídek nejraději a vždy se těším na pokračování. Jsem ráda že to bude zahrnovat i dobu zakladatelů a nejspíš tedy i cestování časem. A těším se jak to vmetou rodičům do obličeje že jsou to oni, odvržení protože nebyli dost dobří a teď jsou lepší než všichni pohromady. Moc se těším na pokračování a jsem ráda že si se k nám vrátila April.